تکریم و معارفه مدیران کل نوسازی مدارس استان یزد برگزار شد

طی مراسمی با حضور معاون فنی و نظارت سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، استاندار یزد و جمعی از مسئولان از زحمات سه ساله محمد رضا عارفی تجلیل و ج

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس استان یزد،  آیین تکریم و معارفه مدیران کل نوسازی ، توسعه و تجهیز  مدارس استان یزد  با حضور «داریوش ورناصری» معاون فنی و نظارت سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور،«محمدعلی طالبی» استاندار و جمعی از مدیران ارشد آموزشی، فرهنگی و اجرایی استان برگزار و مهندس جواد ذاکر به عنوان مدیر کل جدید این اداره کل منصوب و معرفی شد.

"داریوش ورناصری " در آیین تکریم و معارفه مدیران کل پیشین و جدید نوسازی، تجهیز و توسعه مدارس استان یزد اظهار داشت:

با بررسی‌های انجام شده به مبلغی نجومی معادل ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای افزایش سرانه فضاهای آموزشی کشور نیاز است که همکاری خیرین را می‌طلبد.

معاون فنی و نظارت سازمان توسعه، تجهیز و نوسازی مدارس کشور تصریح کرد: طرح‌های جدید فضاهای آموزشی حتما باید با مشارکت خیرین آغاز شود تا در جذب اعتبارات ملی با مشکل برخورد نکنیم.

وی ادامه داد: طرح‌های جدید حتی با کمترین رقم سرمایه گذاری حتما باید به صورت خیری باشد تا آن‌ها را به مرحله اتمام برسانیم.

ورناصری گفت: یکی از مواردی که اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بر آن تاکید کرده توجه به زیر ساخت ها و تامین فضا و تجهیزات مورد نیاز است و لذا همه ما ملزم به اجرای آن هستیم هرچند در ساخت و سازهای جدید به فناوری روز توجه می‌شود.

معاون فنی و نظارت سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور خاطر نشان کرد: دولت یازدهم و دوازدهم ، اعتبارات بسیار خوبی را در بخش مدارس اختصاص داد و هر چند هنوز نیازمند فضاهای بیشتری هستیم ولی در سال گذشته تخصیص این بخش بیش از ۱۱۰ درصد بود و در سال ۹۸ هم اعتبارات بیش از سه برابر شد و علارغم همه مشکلاتی که وجود داشت افزون بر ۱۰ هزار کلاس درس تا هفته آینده به فضاهای آموزشی کشور اضافه خواهد شد.

وی با بیان اینکه افزون بر ۲۵ هزار کلاس درس در کشور از بخاری نفتی استفاده می‌کنند گفت: ظرف سه هفته آینده جشن جمع‌آوری بخاری نفتی و جشن جمع‌آوری مدارس خشت و گلی در مدارس کشور برگزار می شود.

وی با بیان اینکه افزون بر ۶۰ کلاس درس در استان یزد در حال تخریب و بازسازی است تصریح کرد: با برنامه‌ریزی انجام شده تمام مدارس خشتی و گلی و بخاری نفتی از مدارس کشور جمع‌آوری می‌شود.

 وی ادامه داد: امسال ۱۰ هزار کلاس درس در قالب یکهزار و ۷۰۰ طرح به فضای آموزشی اضافه شده که بزودی بطور رسمی راه اندازی می شود.

ورناصری با اشاره به اینکه سرانه فضای آموزشی در کشور ۵.۲ درصد است و با توجه به چشم انداز ۱۵ ساله باید به ۸.۴ درصد برسد یادآور شد: با توجه به تحصیل بیش از ۱۴ میلیون دانش‌آموز در کشور در حال حاضر سه متر به ازای هر نفر کمبود داریم که باید تلاش شود این آمار به استاندارد لازم برسد.

معاون فنی و نظارت سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشو افزود: سیل سال گذشته، هشت استان را به شدت درگیر کرد و بخصوص سه استان لرستان ، گلستان و خوزستان وقت انرژی بسیار زیادی در زمینه فضاهای اموزشی صرف آنها شد و از این رو اعتبارات قابل توجهی به این استانها داده شد و در هفته آینده هم شاهد افتتاح فضاهای آموزشی جدید در این مناطق خواهیم بود و دانش‌آموز بدون کلاس نخواهیم داشت.

وی گفت: روند ساخت و سازهای فضاهای اموزشی در استانهای یاد شده ادامه خواهد داشت ضمن آنکه ساخت و سازهای جدید با توجه به رویکرد نوین انجام شده است.

استاندار یزد نیز در ادامه گفت: بر خلاف آن چیزی که خیلی افراد تصورمی کنند استان یزد مشکلی در زمینه فضای آموزشی نداشته باشد، امروز درصد بالایی از مدارس استان یزد فرسوده است که باید تخریب و بازسازی شود.

"محمدعلی طالبی" تصریح کرد: علت این موضوع این است که خیلی از مدارس ما در مقطعی احداث شده که الان 40 یا 50 سال از آن زمان می گذرد و این موضوع فشار مضاعفی را بر اعتبارات دولتی ایجاد می‌کند .

وی یزد را سومین استان‌ با بیشترین نرخ مهاجرت پس از تهران و البرز دانست و گفت: از این جهت توجه به نیازهای جدید و دانش‌آموزان جدید بسیار ضروری است.

رئیس شورای آموزش و پرورش استان خاطرنشان کرد: در بحث تجهیزات مدارس هم مایه تاسف است که با همه اقدامات و فعالیت‌هایی که صورت گرفته، برای من به عنوان استاندار باور کردنی نیست که مدرسه‌ای در مرکز استان یزد با چنین محدودیت‌هایی مواجه باشد.

استاندار یزد تصریح کرد: با همه زحماتی که خیرین بزرگوار کشیدند و یکی از بهترین عملکردهای کشور را داشتند و همچنین با تمام تلاش‌هایی که برای جذب اعتبارات دولتی صورت گرفت ولی در عین حال مشکلات بسیار زیادی وجود دارد که روز به روزهم این مشکلات، موانع و محدودیت‌ها خودش را بیشتر نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: در شهر و استانی که همه مردم این انتظار را دارند که فرزندانشان با رتبه‌های بالا در دانشگاه حضور داشته باشند و بتوانند تحصیلات عالی خوبی انجام دهند، بحث هوشمندسازی مدارس و استفاده از تجهیزات پیشرفت بسیار مورد انتظار والدین دانش‌آموزان است.

"طالبی " بیان کرد: ارتباط تنگاتنگ با مجمع خیرین و خیرین مدرسه ساز در استان موضوعی است که حتما باید به صورت جدی مد نظر باشد و همه خیرین باید نوسازی مدارس را خانه خود بدانند و همه ظرفیت ها و شرایط هم باید برای حضور خیرین در این عرصه فراهم شود.

وی افزود: با توجه به حجم محدودیت‌ها و کمبودهایی که در فضاهای آموزشی استان یزد داریم، به نظر می‌رسد نیاز به یک جهاد مدرسه‌سازی خیرین داریم.

استاندار یزد عنوان کرد: باید زمینه‌ای فراهم شود تا سرمایه‌های خرد خیرینی که توانایی ساخت یک مدرسه کامل را به تنهایی ندارند فراهم شود و مدارس خیری با مشارکت تعداد بیشتر خیر احداث شود.